PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=624892}
7,4 154 921
ocen
7,4 10 1 154921
6,6 38
ocen krytyków
Pokłosie
powrót do forum filmu Pokłosie

Pragnę zaznaczyć, że nie jestem przeciwna filmom o trudnej tematyce, ale ostatnio mam wrażenie, że jak grzyby po deszczu pojawiają się filmy monotematyczne. Rozumiem potrzebę rozliczenia się z przeszłością i mam świadomość tego, że oprócz wielu Polaków, którzy Żydów ratowali, niejednokrotnie ryzykując własne życie albo nawet je tracąc, istniały także "czarne owce". Polacy znają historię swojego kraju i większość potrafi dostrzec drugie dno "Pokłosia", ale jest też wielu widzów, którzy odbierają go jako antypolski. Jest w tym trochę prawdy, ponieważ o ile przeciętny Polak zrozumie ten film i bynajmniej nie oceni go poprzez pryzmat antypolskiego, to jednak jakoś nie jestem sobie w stanie wyobrazić, żeby podobnie odebrał go obcokrajowiec. Może jeszcze Europejczycy coś tam dostrzegą, ale przeciętny Amerykanin czerpiący wiedzę historyczną z filmoteki będzie postrzegał go jednoznacznie jako antypolski, myśląc że skoro na dodatek Polak zrobił taki film, to na pewno ta historia jest prawdziwa i to w większości Polacy zabijali w czasie wojny Żydów. Takie postrzeganie naszej historii bez jej znajomości może spowodować mylny odbiór u szerokiego grona widzów. "pokłosie" oprócz trudnej tematyki żydowskiej, która przewija się przez cały film, tak naprawdę w głównej mierze moim zdaniem przedstawia zaściankowość wiejskich buraków, ich krótkowzroczność i zdolność do straszliwego okrucieństwa, jeśli tylko odbywa się ona "we własnym gronie". W "Pokłosiu" trudno tego nie dostrzec, natomiast w "Idzie" wypływa bardziej wątek żydowski. Obcokrajowcy z większym prawdopodobieństwem to właśnie "Idę" mają szansę obejrzeć, więc tym bardziej mam obawy, jak zostanie odebrana Polska poprzez pryzmat tego filmu. Jeśli chodzi natomiast o "Ziarno prawdy", to filmu nie oglądałam, ale mam nieodparte wrażenie, że to powielanie tematu. Zamiast tworzyć kolejny film o podobnej tematyce, może warto byłoby stworzyć coś innego. Trzeba się rozliczać z przeszłością, jak napisałam na początku, ale ile jeszcze razy? A już całkowicie abstrahując od tematyki filmu, muszę stwierdzić, że "Pokłosie" to naprawdę świetny dreszczowiec, wprowadzający w klimat już od pierwszych momentów i utrzymujący napięcie oraz atmosferę tajemnicy do końca.

ocenił(a) film na 6
barubar

Nie martw się o wpływ wymowy filmu na Amerykanów - ci, co mogliby pod jego wpływem ewentualnie nabawić się antypolonizmu, po pierwsze go nie będą oglądać, po drugie i tak zapewne kojarzą Polonię z Bolonią, albo z wypastowanymi butami, albo zgoła z niczym znanym im się to nie kojarzy (poza "polish jokes"). Widz trochę bardziej świadomy i tak ma Polaków za antysemitów, "wiejskich buraków" i... brudasów. Natomiast elity (u nas to też film "elitarny", choćby przez cz-b. konwencję) nie dostrzegą w nim antypolonizmu tylko dokładnie to, dzięki czemu jest to film nietuzinkowy; Amerykanie są zresztą przyzwyczajeni do filmów rozliczeniowych (mieli cały zalew po Wietnamie) i wiedzą, że to zbawienne katharsis.
Co do "seryjności tematyki" zajrzyj na dyskusje nad "Idą" a zobaczysz, jak jest ona aktualna. Tłumaczę tam zajadłym antysemitom i obrońcom "prawdziwej polskości", że im więcej będą pluli, tym bardziej świat będzie miał Polaków za ksenofobów i kołtunów i tym więcej będzie takich filmów. Fakt, że nie potrafimy równolegle produkować dzieł budujących pozytywny obraz Polski i Polaków a w każdym razie takich dzieł o większej wartości artystycznej (szkoda, że "Katyń" i "Wałęsa" takimi filmami nie są).

ocenił(a) film na 7
jak45

zgoda, nie potrafimy produkować takich filmów. a wiesz dlaczego? bo nie ma na nie pieniędzy. dlaczego nie ma na nie pieniędzy? bo nie są antypolskie. nie wpisują się w ideologię wszystkich k...rew, agentów tworzących establishment, mających na celu osłabianie jedności, patriotyzmu, kultury, zakłamywanie historii. no i poza tym filmy z nurty polskiego antysemityzmu wojennego mają dużą szanse zostać dostrzeżone przez żydowski hollywood. na arenie międzynarodowej jeszcze tylko polskie filmy o gejach i lesbijkach są zauważane, ale już w trochę mniejszym stopniu. także Polska to homosie i antysemici

ocenił(a) film na 6
zyziekk

Nie wcinaj się tu ze swoimi prymitywnymi teoriami ksenofobicxnymi, jak normalni ludzie rozsądnie dyskutują o filmie i jego wydźwięku na świecie.

jak45

Prymitywne to jest twoje myślenie zasilane masowymi mediami, bo ich wydźwięk, słownictwo, chamska retoryka, bije po oczach z twojej wypowiedzi.

Polecam obejrzeć, wsłuchać się i spróbować zrozumieć.
https://www.youtube.com/watch?v=7on1AetI_V4

ocenił(a) film na 6
kamilos56

Następny wojowniczy ksenofob...
Jeżeli Michałkiewicz, znany faszysta i antysemita, jest twoim idolem, to nie mamy o czym rozmawiać.
Oddaję: "Prymitywne to jest twoje myślenie zasilane faszystowskimi teoriami, bo ich wydźwięk, słownictwo, chamska retoryka, bije po oczach"
Polecam przeczytać i spróbować zrozumieć choćby "Małego księcia" a jeżeli to za trudne, to "Marysię i krasnoludki" lub elementarz. Może do twojego zatrutego nienawiścią móżgu dostanie się trochę humanizmu.

jak45

Moje zarzuty miały uzasadnienie, taka jest różnica między moją o twoją inteligencją. :D Media zrobiły ci wodę z mózgu, innym językiem już nie potrafisz się posługiwać... twoje wypowiedzi to obrzucanie ludzi nieprawdziwymi mocnymi określeniami, robisz to bezmyślnie nie zastanawiając się w zasadzie co znaczą słowa którymi się posługujesz, takimi jak "faszysta", "antysemita", "ksenofob", a tymi prymitywizmami przypominasz nawet trochę Niesiołowskiego. :D Co więcej nie poznajesz dokładnie treści, którą chcesz skomentować. Polecam zejść na ziemie, zostawić masowe media i zacząć samodzielnie myśleć, trafniej dobierając słowa, oraz rozważyć to, co oglądasz i jak oceniasz. W mediach też wmówili ci że jesteś winny zbrodniom, za które powinieneś się wstydzić i masz pokutować za te grzechy, w ramach tego płacić odszkodowania dla żydów za holokaust, co zresztą już zostało postanowione na górze, teraz tylko trzeba to przepchnąć takimi filmami, książkami i innymi mediami, aby przekonać masę że jesteśmy winni, bo obozy koncentracyjne były polskie, a nie niemieckie. Zauważ ile teraz powstaje takich "dzieł" stawiających polaków po złej stronie. Media niszczą naszą historię, co już ładnie rozprawili się z powstaniem warszawskim które przecież było głupotą, a nie powodem do dumy narodowej.

ocenił(a) film na 6
kamilos56

Potwierdzasz tym tekstem, że pasuje do ciebie "faszysta", "antysemita", "ksenofob" i parę innych jeszcze pejoratywnych kwalifikacji.
Ja swoje liberalne poglądy ukształtowałem co najmniej pięćdziesiąt lat temu i niewiele się one od tego czasu musiały zmienić.
Reszta twoich zarzutów jest wręcz śmieszna: "robisz to bezmyślnie nie zastanawiając się w zasadzie co znaczą słowa którymi się posługujesz", "nie poznajesz dokładnie treści, którą chcesz skomentować", "Polecam zejść na ziemie, zostawić masowe media i zacząć samodzielnie myśleć, trafniej dobierając słowa, oraz rozważyć to, co oglądasz i jak oceniasz", "wmówili ci że jesteś winny zbrodniom, za które powinieneś się wstydzić i masz pokutować za te grzechy, w ramach tego płacić odszkodowania dla żydów za holokaust".
Zero punktów za trafność.

jak45

Nie zauważasz problemów które poruszam, w dodatku nadal upierasz się przy określeniach których albo nie rozumiesz, ze swojej niewiedzy, dlatego tak się przy tym upierasz, albo nie zależy ci na tym żeby coś rozumieć i siejesz to co wszędzie w sieci i w mediach. Poza tym nie sądzę że dwa komentarze dają racjonalną podstawę do tak mocnych określeń... mam nadzieję że zaczyna docierać do Ciebie to co napisałem. :)

ocenił(a) film na 6
kamilos56

Nie rób z siebie świętoszka i intelektualisty. Jak zacząłeś dyskusję?: "Prymitywne to jest twoje myślenie zasilane masowymi mediami, bo ich wydźwięk, słownictwo, chamska retoryka, bije po oczach z twojej wypowiedzi"; potem: "taka jest różnica między moją o twoją inteligencją"; dalej: "Media zrobiły ci wodę z mózgu". To są te twoje problemy?!
Jeśli dobrze rozumiem, nie utożsamiasz się z poglądami niejakiego Michałkiewicza, którego mi poleciłes? Wtedy wycofam swoje zarzuty o faszyzm i ksenofobię. Tylko po co mi dałeś ten link? Niestety, to jedyny materiał do dyskusji, bo cała reszta twoich tekstów to argumentum ad personam, które w dyskursie się nie liczą, tylko dyskredytują, zarówno etycznie jak i mentalnie, człowieka nimi się posługującego.
Posługując się twoją metodą, mogę ci pełnoprawnie zadać pytanie: "dlaczego bijesz swoich rodziców, żonę i dzieci a do tego staruszków i inwalidów na ulicy?".
Dotarło?

jak45

Ale spokojnie, adekwatnie zareagowałem na Twój atak w stosunku do kolegi,. Niczego się nie wypieram, choć nie ma osoby na świecie z którą zgadzałbym się w każdym zdaniu, ale gość na temat naszej sytuacji wypowiada się sensownie, zresztą nie tylko on podobnie ją ocenia. A Ty w swoich kilku komentarzach obsmarowałeś mnie, kolegę i michałkiewicza, wymyśliłeś po kilka określeń na każdego, po kilku wymienionych wiadomościach :D Ale mimo to liczyłem że potrafisz samodzielnie myśleć, ale to chyba silniejsze od ciebie, ciągle jakieś schematyczne teksty "ad presona", niedobrze mi się robi jak czytam takie teksty o niczym. Jeszcze raz, atakuję twoje zachowanie, czyli atak na kolegę i brak myślenia, bezmyślne obrzucaniem mocnymi określeniami, brak chęci zrozumienia, czyli poziom rozmowy żywcem z mediów. Poza tym zarysowałem problem który wiążę się z tym filmem.

ocenił(a) film na 6
kamilos56

Jak widzę, nie dotarło. > ciągle jakieś schematyczne teksty "ad presona" <. Jeśli nie wiesz, co znaczy ARGUMENTUM AD PERSONAM, to nie mamy o czym dalej rozmawiać. W odpowiedzi otrzymałem znów te same gołosłowne supozycje. Niczego poza tym nie "zarysowałeś".
Jak dorośniesz, to porozmawiamy. Na razie EOD!

jak45

heh wiem co to argument ad personam ale innego nie mogło być skoro rozmawiamy o twoim zachowaniu, rozumiesz ? To jest to twoje bezmyślne schematyczne myślenie. To nie moja wina że brakuje ci inteligencji aby wyłapać problem który zarysowałem.

edit: zresztą nawet błędnie użyłeś tego określenia, bo to odbieganie od tematu dyskusji i uderzanie w cechy osobiste dyskutanta. Rozmawialiśmy o twoim ataku na kolegę i innych zachowaniach, więc nigdzie nie odbiegłem od dyskusji.

ocenił(a) film na 6
kamilos56

"ale innego nie mogło być skoro rozmawiamy o twoim zachowaniu". Nie, nie o tym rozmawiamy. To ty usiłujesz mi przypisać jakieś złe cechy, używając przy tym gołosłownych i obraźliwych określeń. Dyskusja to posługiwanie się argumentami na jakiś temat - ty zaś za temat uznałeś moją propozycję, żeby "zyziekk" nie przeszkadzał w dyskusji o filmie. NIc do tej dyskusji nie wniosłeś. Jeśli tak chcesz, to proszę, twoją metodą:
Jesteś niedorostkiem, nie rozumiejącym (to à propos inteligencji, do której pretendujesz namolnie i bez skutku) zasad dyskusji (brak jakiejkolwiek, poza linkiem do twojego "autorytetu, prezentacji poglądów) ale też uporczywie nie potrafiącym wyjść poza śmieszne ataki ad personam. Jedyne, co o tobie mogę powiedzieć pozytywnego, to że w miarę sprawnie posługujesz się polszczyną (czego nie można powiedzieć o innych na sąsiednich tematach się prezentujących twoich "współwyznawcach" spod znaku ksenofobów i kołtunów). Niemniej, nie nadajesz się do merytorycznej dyskusji. ponieważ:
- jesteż zarażony poglądami uznanymi nawet przez prawo za niedopuszczalne;
- brak ci dostatecznej inteligencji;
- nie potrafisz dyskutować, posługujesz się wyłącznie inwektywami.
Na koniec dedykuję ci twoje własne słowa: "To jest to twoje bezmyślne schematyczne myślenie. To nie moja wina że brakuje ci inteligencji".

ocenił(a) film na 6
jak45

Koooniec. EOD

jak45

Nie stosuj moich słów jeśli ich nie zrozumiałeś, bo to wygląda karykaturalnie. Nadal nie rozumiesz co to argument ad personam , co dowodzi że posługujesz sie pojęciami bezmyślnie. Wyzywasz ludzi od faszystów, ksenofobów, antysemitów po jednym komentarzu, to tez pokazuje obraz twojej inteligencji i jak słuszne są twoje słowa, ile mają sensu. Poza tym znowu stosujesz prymitywną retorykę z mediów, polegającą na "wyrywaniu słów z kontekstu". Nawet nie miałeś na tyle przyzwoitości aby zacytować całe zdanie. Także napisz coś jeszcze to będę miał więcej argumentów, bo ty naprawdę nie myślisz.

ocenił(a) film na 6
kamilos56

Ciągle ble, ble, ble...

ocenił(a) film na 6
jak45

> Argumentum ad personam (łac. argument skierowany do osoby) – pozamerytoryczny sposób argumentowania, w którym dyskutant porzuca właściwy spór i zaczyna opisywać faktyczne lub rzekome cechy swego przeciwnika. < - masz, niedouku.
Pasuje do ciebie jak ulał.

jak45

Nie rozumiesz że ja napisałem do Ciebie tylko z tego powodu że zaatakowałeś jednego dyskutanta? Nie podoba mi się takie zachowanie, zwłaszcza że przy tym nie miałeś za wiele do powiedzenia, poza tamtymi bzdurnie użytymi określeniami. Poza tym, po części zgadzam się z tamtą osobą, nie jest to też diagnoza odosobniona, co więcej wykształceni ludzie, którym media jeszcze nie zmieliły mózgu, albo nie opłaciły, również podzielają podobne stanowisko. Czyli nie tylko "oszołomy" podzielają ten pogląd, i tutaj zdrowy rozsądek podpowiada że nawet jeśli myśli się inaczej, to może warto przemyśleć to inne stanowisko, a nie z góry używać bezmyślnych określeń i retoryki medialnej, kontynuując strategię obecnych polityków polegającą na dzieleniu społeczeństwa, takimi łatwiej zarządzać, bo nie przelewają energii na zwalczanie tego co faktycznie jest powodem dziadostwa w Polsce, to przelewają ją miedzy sobą, a politycy mogą być spokojni, dalej bezkarni i rujnować kraj dalej. Musimy myśleć, a nie słuchać medialnej papki i potem się tak zachowywać.

ocenił(a) film na 6
kamilos56

Mielesz w kólko to samo. "że zaatakowałeś jednego dyskutanta", "nie miałeś za wiele do powiedzenia, poza tamtymi bzdurnie użytymi określeniami", "wykształceni ludzie, którym media jeszcze nie zmieliły mózgu, albo nie opłaciły", "nie tylko 'oszołomy' podzielają ten pogląd", "używać bezmyślnych określeń i retoryki medialnej", "myśleć, a nie słuchać medialnej papki".
Nie pamiętasz, jak ty mnie zaatakowałeś? ("Prymitywne to jest twoje myślenie... itd.). To normalne? Nic nie miałeś do powiedzenia, poza a. a. p.. Może to tobie media "zmieliły" mózg? Ty jesteś "płatną tubą"? Jak podzielają, to oszołomy.
Może ty jesteś bezmyślny i używasz niedozwolonej retoryki ?
Umiesz tylko pluć i innym wciskać swoje własne wady (brak inteligencji, bezmyślne uleganie wpływom, stosowanie inwektyw).
Spadaj, mały...

jak45

co za głupota cały czas ci tłumaczę że to była adekwatna reakcja do twojego ataku, jeśli robisz coś takiego to się licz z konsekwencjami, czy to takie trudne do pojęcia ?

ocenił(a) film na 6
kamilos56

Adekwatna i permanentna i jeszcze obrażliwa.

jak45

a nie była adekwatna ? czy użyłem jakiegoś innego słowa niż te które ty użyłeś do określenia tamtej osoby ?

ocenił(a) film na 6
kamilos56

Skończyłem już z toba.

jak45

Miej pretensje sam do siebie.

ocenił(a) film na 6
jak45

nie obrażaj się już

ocenił(a) film na 6
ocenił(a) film na 2
jak45

Nie nudzi Ci się? Czy żydzi mordują i prześladują palestyńczyków?

ocenił(a) film na 6
Lvd

Mordują rzadko, częściej zabijają; prześladują notorycznie.
Odpowiada?
Jeszcze mi się nie nudzi...

ocenił(a) film na 2
kamilos56

Nie przeszkadzaj panu w szerzeniu propagandy... :)

ocenił(a) film na 6
Lvd

Panowie to byli za feudalizmu a propaganda za komuny.
Jeśli pominiemy, że ja tu się świetnie bawię, to ewentualnie zgodzę się na antypropagandę lub postpropagandę.

jak45

Kiedy zaczniesz używać pojęć które rozumiesz ?

ocenił(a) film na 6
kamilos56

Kiedy przestaniesz bić żonę?

ocenił(a) film na 2
jak45

Z tego w sumie, sobie śmiechłem również. :)

Jak45 a powiedz szczerze, jesteś ateistą, żydem, katolikiem, agnostykiem...?

Wybacz, jeśli zbyt osobiste pytanie.

ocenił(a) film na 6
Lvd

Zapytaj w Mosadzie, oni nam tam robią dossier ze wszystkich wypowiedzi (z tym, że pewnie tylko najgorszym antysemitom; dla reszty baz danych nie wystarczy...).

ocenił(a) film na 2
jak45

a nie ważne :)

ocenił(a) film na 6
Lvd

Nieważne.

jak45

porządek trzeba było zrobić, takie kłamliwe gnioty do śmieci. :)

ocenił(a) film na 6
kamilos56

O co ci chodzi? Z kim czy czym porządek?

jak45

myślenie nie boli

ocenił(a) film na 6
kamilos56

Myślenie nie, ale zgadywanie, co ktoś ma na myśli w wypowiedzi oderwanej od kontekstu już tak.
Jakimi konsekwencjami?!

jak45

Chyba jesteś nieprzytomny, gdzie tutaj napisałem o jakiś konsekwencjach ? Moja wypowiedź jest jasna.

ocenił(a) film na 6
jak45

myślenie nie boli

jak45

prześpij się, napij kawy i wróć :D

ocenił(a) film na 6
kamilos56

Zacytowałem ci twoje własne słowa.
Dlatego, jeszcze raz: O CO CHODZIŁO Z TYM PORZĄDKIEM ?.
"gnioty do śmieci" to jedyne zrozumiałe (z tym, że to tylko hasło nawołujące do przemocy, jak na nazistowskim parteitagu).

jak45

Zastosuj moje rady :)

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
kamilos56

Nie ma po co z takimi ludźmi prowadzić dyskusji nie warto traci się tylko czas. Taki mój apel na przyszłość. Niby taki antysemicki by się wydawało kraj a dziwnym trafem jakoś muzeum żydów w Polsce jest i to w całości wybudowane z naszych podatków.
I to co chwila używanie słowa antysemityzm. Pozwolę sobie zacytować jego fragment jego wypowiedzi.

"Co do "seryjności tematyki" zajrzyj na dyskusje nad "Idą" a zobaczysz, jak jest ona aktualna. Tłumaczę tam zajadłym antysemitom i obrońcom "prawdziwej polskości", że im więcej będą pluli, tym bardziej świat będzie miał Polaków za ksenofobów i kołtunów i tym więcej będzie takich filmów"

Świat to na szczęście nie wyłącznie nacja żydowska.

"Ida" 3mln
"Pokłosie" 3,5 mln
"Wałęsa" 6 mln
"Pilecki" - 0zł
"Historia Roja" - cztery lata walki o wejście do kin.
"Wołyń" brakuje 2.5 mln na dokończenie tematyka tego filmu będzie opowiadała jak to UPA mordowała Polaków na Wołyniu nie mieszczący się w głowie normalnemu człowiekowi bestialski sposób. Wniosek jest jeden te filmy nie szkalują Polski na świecie dlatego mają problem z budżetem w porównaniu z tymi które zostały bez przeszkód zrealizowane.

aen87

Muzeum zostało w części sfinansowane z podatków, oraz temat jakiś czas temu "ucichł", przez co próbując mnie pouczać z kim warto, a z kim nie warto rozmawiać, sam odgrzewasz temat, czyli reagujesz na to co tamta osoba napisała, świadomie czy nie, prowokując ją do odpowiedzi.

kamilos56

To z kim dyskutujesz, a z kim nie to już twoja sprawa. Ja sam osobiście nie wdaje się w takie dyskusje które nie prowadzą nawet do niewielkiego konsensusu.
I nie dbam o to czy ja taką osobę prowokuje do odpowiedzi czy nie tacy ludzie sami sobie znajdą to co ich sprowokuje.
I nikogo nie mam zamiaru pouczać. Wyraziłem swoje zdanie do którego mam pełne prawo jak każdy z nas.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones