PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=639947}
6,6 49 793
oceny
6,6 10 1 49793
7,2 25
ocen krytyków
Obława
powrót do forum filmu Obława

Nie wiem

ocenił(a) film na 1

Dlaczego polskie filmy mają fatalne udźwiękowienie? Można zrozumieć co piątą kwestię, a tak jeden wielki bełkot.

ocenił(a) film na 4
wojasja

Tak, polscy dźwiękowcy to amatorzy. Tragedia. W prawie każdym nowym filmie ciężko cokolwiek zrozumieć. Trzeba oglądać film z napisami. Swoją drogą - są polskie filmy z polskimi napisami?

ocenił(a) film na 10
impassive

W wersji dla niesłyszących- TAK.

ocenił(a) film na 7
impassive

Na Canal+ można włączyć napisy w polskim filmie,na TVP Kultura też,ale już np.na Kino Polska nie można.

impassive

Dobrze że macie podobne odczucia, bo już diagnozowałem u siebie problemy ze słuchem. Nawet z uchem przy głośniku ciężko usłyszeć niektóre kwestie. ;)

wojasja

Andrzej Wajda zapytany podczas wizyty na Przystanku Woodstock dlaczego w polskim kinie nic się nie zmienia pod względem dźwięku, przyznał rację pytającemu i odpowiedział, że nie wie...

rallycan

A właśnie w Brzezinie Wajdy jest najgorszy dźwięk w historii kina. :)
Miał wielkiego pecha.

ocenił(a) film na 6
wojasja

No fakt musialem wlaczyc napisy bo zona spala i nie rozumialem do konca co tam belkocza.

ocenił(a) film na 7
wojasja

to fakt, mimo to ocenienie Obławy na 1 to skufysyństwo.

ocenił(a) film na 8
reynewan79

Dokładnie ten ch.uj pewnie czas honoru ocenił na 10

ocenił(a) film na 8
wojasja

Bo w realu ludzie tak mówią. Bełkoczą. Co innego w filmach amerykańskich, tam mówią po amerykańsku dlatego można ich zrozumieć zwłaszcza jak jest film z napisami :). Podobno ok. 30% nie potrafi zrozumieć rozkładu autobusów a 8% populacji to debile. Na szczęście stosunkowo mniej ich jest na Filmweb ale wraz z rozpowszechnieniem się internetu będzie coraz lepiej (albo gorzej). To skutek upowszechnienia się środków masowego przekazu. Dawniejszego debila nic nie interesowało a teraz ma internet, tablet, smartfon a jego dziecku na pierwszą komunię kupują samochód. To wszystko przez tę nędze i biedę i przez to że te niedożywione dzieci są coraz grubsze

ocenił(a) film na 7
wojasja

Właśnie obejrzałem i zacząłem się zastanawiać czy z moim słuchem nie dzieje się coś niedobrego, ale czytając powyższe wypowiedzi trochę się uspokoiłem :)

blitzkreig

a zrozumiałeś może co powiedział na początku filmu wydra do tego gościa na warcie, co gwizdał? :D

ocenił(a) film na 7
Luevano

"Za gwizdanie idzie się do raportu albo do piachu szeregowy".
Włączyłam dźwięk na maksa i ucho przy mikrofonie.

szynia

tak sie tu pastwicie nad dziwiekiem, a piszesz : '..i ucho przy mikrofonie'. od kiedy to odsluchujesz przy mikrofonie ? myslalem, ze mikrofon przekazuje dzwiek a nie odbiera.

ocenił(a) film na 5
piotrszmidt16

No właśnie mikrofon "odbiera" dźwięk, a przekazuje głośnik - ale rozumiem, co chciałeś powiedzieć... ;)

ocenił(a) film na 3
wojasja

popieram

wojasja

dokładnie-film dobry-a dźwięk... Bożeeeeeeee, żeby oglądając POLSKI film zastanawiać się co mówią aktorzy...

ocenił(a) film na 7
wojasja

Z jednej strony nie ma tradycji tego fachu w Polsce. W USA kierownik pionu dźwiękowego to jest ktoś, a cały projekt udźwiękowienia planuje się od najwcześniejszych stadiów produkcji. Jak wynajmuje się jakiś szczególny samochód, to w terminarzu bierze się np. pod uwagę dni, kiedy samochód będzie do dyspozycji dźwiękowców, by mogli go "posamplować" na różnych podłożach.
W Polsce kombinuje się, jak zrobić wszystko szybciej, żeby zmieścić się w budżecie.

W USA ISTNIEJE czas przewidziany na postsynchrony. Kosztuje jak diabli i aktorzy są o tym uprzedzani, zatem starają się mówić jak najlepiej na planie, ale jeśli coś spada z planu, to się to dogrywa w studiu, które dodatkowo kosztuje.
W Polsce kombinuje się, jak zrobić wszystko szybciej, żeby zmieścić się w budżecie.
Aktor nie ma czasu potem na postsynchrony, gdyby nawet były, bo już jest w innym mieście i trzaska chałturę.

W USA ISTNIAŁA i ŻYJE tradycja uczenia aktora warsztatu aktorskiego obejmującego emisję, impostację, intonację i dykcję.
W Polsce tylko istniała.

To tak w skrócie.

ocenił(a) film na 9
wojasja

Wyjaśnijcie mi dlaczego w kinie polskie filmy brzmią dobrze. Dopiero w TV/DVd wszystko się wali. Tu jest problem.

ocenił(a) film na 7
wojasja

Ja wam powiem jakie są moje doświadczenia. Zauważyłem że jak zdejmę zupełnie basy z głośników to wtedy lepiej można zrozumieć co mówią ale najlepiej jest założyć słuchawki. Na głośnikach nie wszystko było zrozumiałe ale jak podłączyłem słuchawki i obejrzałem to dopiero wszystkie dialogi stały się wyraźne.

Jeśli chodzi o film to historia całkiem niezła więc warto obejrzeć ale trzeba pamiętać że diabeł tkwi w dialogach ;)

ocenił(a) film na 6
deathx

Ponieważ kiepskiej, niskiej jakości sprzęt, jak na przykład mocno przewartościowane Beats by Dr.Dre, również te w pełni oryginalne z iSpot etc, są strojone tak, by przeciętny, nie osłuchany klient kupił pod wrażeniem.
A jak się tworzy silne wrażenie? Szokiem.
Mocny, soczysty bas i ostre wysokie można uzyskać tanio, na niskiej jakości przetwornikach, uzyskując efekt, który pobudza słuch klienta na 5 minutowym odsłuchu przed zakupem.
Jeżeli się człowiek nie zna, to zrobi to na nim wrażenie.
Nie wszyscy audiofile to kretyni i snobi, którzy nie wiedzą na co wydać kasę.
Są kolumny za setki tysięcy złotych, które są zestrojone tak, żeby napierdalać na Audio Show i zbierać zamówienia w godzinę po odsłuchach, ale są też kolumny za naście lub dziesiąt tysięcy, które źle brzmią w wielkich salach hotelowych, jednak w pokoju 30m2, nawet dla wyrafinowanego słuchacza brzmią spójnie, niemalże doskonale(nie ma niczego, co zagra ze wszystkim i w każdych warunkach, niezależnie od zaawansowania, tylko organizm żywy może mieć doskonale funkcjonujące narządy, takie proste ograniczenie ludzkiej inżynierii).

Obecnie telewizory i te cudowne soundbary, są również na pełno zakresowych głośnikach, które grają całym pasmem, jednak uzyskanie takiego cuda, które zabrzmi jak Hollywoodzkie Altec 604, nie jest łatwe i wymaga doświadczonego inżyniera(mówię o ludziach poziomu James'a Lansinga) + sporych rozmiarów głośnika + generuje spore koszty, więc tanim kosztem uzyskuje się cudo, które pierdzi basem i krzyczy wysokimi, żeby przyciągać klienta w markecie, więc warto sobie chociażby samodzielnie zestroić sobie sposób emisji dźwięku w ustawieniach tv.

Zmień słuchawki i kolumny na mniej bass-headowe, póki nie przekroczysz 50-tki, później jego utrata jest znacznie intesywniejsza i w przeciwieństwie do kondycji, już nie da się tego cofnąć ;-)

ocenił(a) film na 3
wojasja

Niestety, trudno obiektywnie ocenić film, gdyż ścieżka dźwiękowa jest kompletnie spaprana, co czyni większość filmu niezrozumiałą.

ocenił(a) film na 6
wojasja

Jakiś znawca filmowy mówił mi ostatnio, że jest jakiś jeden film gdzie w końcu dźwięk jest na poziomie. Nie pamiętam dokładnie ale chyba mówił o Jesteś Bogiem.

liver87

W "Układzie zamkniętym" dźwięk jest idealny. Więcej przykładów nie znam.
(ale "Jesteś Bogiem" nie widziałem)

ocenił(a) film na 6
dave582

To poznaj kolejny przykład: film "Jeziorak" - doskonała jakość dźwięku a i sam film na wysokim poziomie.

ocenił(a) film na 6
wojasja

popieram i dolaczam sie do pytania :)

ocenił(a) film na 7
wojasja

To nie wina dźwiękowców. To dzisiejsi "aktorzy" tak bełkoczą, nie tylko zreszta aktorzy. Widać dykcja jest dziś zbędnym balastem ograniczającym sztukę przez duże szy.

ocenił(a) film na 7
wojasja

Według mnie przyczyny są dwie. Pierwsza: szkoły filmowe, które wypuszczają, nie wiedzieć czemu, dźwiękowców nieuków. Drugie: szkoły teatralne i filmowe wypuszczają dykcyjnych dyletantów - zdarza mi się również spotkać takie sytuacje , niestety, w teatrze. Polskie napisy w polskich filmach są niezbędne. To przykre, że w polskich filmach trzeba tłumaczyć słowa wypowiadane na język polski. Amerykanie czy Brytyjczycy, w bezpośrednich kontaktach, muszą niejednokrotnie robić literówki by zrozumieć co mówią.

ocenił(a) film na 6
Szpila_1308

Dopóki Polacy nagrywali na magnetofonach Nagry - wielkiego dzieła życia polskiego inżyniera Stefana Kudelskiego, stworzonego w Polsce, a dopracowanego i wypromowanego na emigracji w CH, dźwięk w polskich filmach był czysty, synchroniczny z obrazem(Kudelski dopracował kwestię precyzji nagrywania poprzez zastosowanie technologii kwarcowej), a jakość nagrań na tyle znana na całym świecie, że dziś Nagra jest wielomiliardową korporacją z NagraVision, a sam inżynier Kudelski odebrał za swoje dzieło Oskara od Akademii Filmowej. Niestety w Polsce, tak wtedy w czasach PRL, tak i teraz, nie osiągnąłby połowy tego. Zabrakłoby przychylnych jego dziełu i pieniędzy, a dziś z jego osiągnięć czerpią Szwajcarzy, którzy w przeciwieństwie do doskonałych zegarków(które, o ironio, również wypromował Polak - Antoni Norbert Patek i Stanisław Czapek, tworząc podwaliny późniejszej spółki z Adrien Philippe'm, znanej dzisiaj jako Patek Philippe), magnetofonów nie stworzyli sami. Oczywiście później Studer/Revox rozwinęli swoje pomysły, które dorównały Nagrze, jednak to Kudelski pozostał legendą. Dziś jednak polskie pozostało tylko nazwisko rodziny posiadającej większościowy pakiet, prezesa zarządu, założyciela i nazwa - Nagra, gdyż ich produkt nagra wszystko ;). Mam nadzieję, że pokolenia 80, 90 i późniejszych lat będą mniej zazdrosne o sukces, co zdarza się coraz rzadziej i z dumą udowodnią, że Polacy również potrafią. Problemy z wyrównaniem poziomu dźwięku są w Polsce powszechne - reklamy, stacje TV, filmy, seriale - generalnie jest klapa, jakby Łódzka PWST zupełnie zapomniała o swoim dziedzictwie.

ocenił(a) film na 6
wojasja

A do tego dostał Orła za najlepszy(!) dźwięk w roku 1913... (Czy mam rozumieć, że w innych filmach dźwięk był jeszcze gorszy?)

ocenił(a) film na 5
metropolis

najgorzej udźwiękowiony film jaki oglądałem to była Ida. Tragedia, i za to jeszcze Oscara dostali. Heh

ocenił(a) film na 8
wojasja

ze wzgledu na dzwiek dales ocene 1 ?? bylo sobie na sluchawkach ogladac pajacu

wojasja

spróbujcie w odtwarzaczu którego używacie wyłączyć normalizację dźwięku,często pomogą

wojasja

Milo by bylo jakby mowili wspolczesnym jezykiem po Polsku, jak w starych czarno bialych polskich produkcjach. Tu dubbing polski jest potrzebny. Ten sam problem byl z Ida. Kanal jest stary a mowia po Polsku

ocenił(a) film na 8
wojasja

Dobry film. A tak spaprać udźwiękowienie :(
Potrzebuję się wysilić, by usłyszeć co mówią bohaterowie. Strasznie męczące.
Szkoda...

Czytając wcześniejsze komentarze: nie ze wszystkimi polskimi filmami jest AŻ tak źle. Ostatnio oglądałam "Sztukę kochania" - bez problemu rozumiałam dialogi.

wojasja

amen

wojasja

Mnie też to zastanawia. Dlaczego w każdej Polskiej produkcji udzwiekowienie pada na pysk. A najlepsze jest to, że kiedy oglądam kino przedwojenne to nie ma z udzwiekowieniem takich problemów. Jakoś od początku lat 90 naszym dzwiekowcom to nie wychodzi.

ocenił(a) film na 7
wojasja

Włączyłam napisy. Bardzo słabo z tym dźwiękiem, ale i film nie porywa

ocenił(a) film na 10
wojasja

I słabe udźwiękowienie (co jest bolączką większości polskich filmów) jest powodem ocenienia filmu na 1/10?

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones